حیات سبز ، حیاط سبز
رویداد ها
  ساعت آفتابی دیجیتال استوایی , 20/2/1389:

ساعت آفتابی یکی از ابزارهای قدیمی و بسیار دقیق در تشخیص زمان و جهت نمایی بوده است که امروزه با پیشرفت علوم و تکنولوژی ، روشهای محاسباتی بسیار دقیق در این نوع ساعت ها کشف شد که حیرت تمامی دانشمندان و کارشناسان را در پی داشته است . ساعت آفتابی دیجیتال استوایی ) Digital Equatorial sundial ( اساس کار این نوع ساعت آفتابی ، عبور نور خورشید از اعداد درج شده بر روی کمان خارجی ساعت و تابش سایه اعداد بر روی شاخص ساعت ، زمان را نشان می دهد . با توجه به حرکت وضعی زمین و ثابت بودن کمان بدیهی است که در ماه های مختلف سال اختلاف کمی نسبت به ساعت آفتابی با مرکزیت متغییر خواهد داشت . این ساعت در اردیبهشت ماه 1389 توسط آقای سید جلیل فداکار طراحی و ساخته شد .

         

         

         

         

  ساعت آفتابی با مرکزیت متغیر , 20/12/1388:

ساعت آفتابی یکی از ابزارهای قدیمی و بسیار دقیق در تشخیص زمان و جهت نمایی بوده است که امروزه با پیشرفت علوم و تکنولوژی ، روشهای محاسباتی بسیار دقیق در این نوع ساعت ها کشف شد که حیرت تمامی دانشمندان و کارشناسان را در پی داشته است . ساعت آفتابی با مرکزیت متغیر ) Analemmatic sundials ( اساس کار این نوع ساعت آفتابی ، چنانکه از نام آن پیدا است از شاخصی که مکان آنرا با توجه به تاریخ روز و جهت خورشید تعیین و استفاده می شود ، طراحی نموده اند. در این نوع ساعت فرد یکی از اجراء ساعت می باشد که با قرار گرفتن در تاریخ فعلی که بر روی سکوی مرکزی طراحی شده است ، سایه ایجاد شده توسط فرد عقربه ساعت می گردد و جهت سایه به طرف اعداد ، ساعت را نشان میدهد . با توجه به عرض جغرافیایی جزیره کیش ، طول سایه در ظهر تابستان و زمستان ، کوتاه ترین و بلندترین طول را دارد. بنابراین در طراحی ساعت ، ترتیب قرار گرفتن اعداد بصورت هذلولی و در راستای غرب به شرق در نظر گرفته شده است . لازم بذکر است به علت تغییر در ساعت رسمی کشور در شش ماه اول سال یک ساعت اختلاف با ساعت آفتابی در نظر گرفته شود . این ساعت در اسفند ماه 1388 توسط آقای سید جلیل فداکار طراحی و ساخته شد . ساعت آفتابی دیجیتال استوایی ) Digital Equatorial sundial ( اساس کار این نوع ساعت آفتابی ، عبور نور خورشید از اعداد درج شده بر روی کمان خارجی ساعت و تابش سایه اعداد بر روی شاخص ساعت ، زمان را نشان می دهد . با توجه به حرکت وضعی زمین و ثابت بودن کمان بدیهی است که در ماه های مختلف سال اختلاف کمی نسبت به ساعت آفتابی با مرکزیت متغییر خواهد داشت . این ساعت در اردیبهشت ماه 1389 توسط آقای سید جلیل فداکار طراحی و ساخته شد .

         

         

         

         

         

         

  ساخت اواین ساعت آفتابی با مرکزیت متغیر با ماسه های ساحل به قطر 10 متر , 5/5/1389:

به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان ساخت اواین ساعت آفتابی با مرکزیت متغیر با ماسه های ساحل به قطر 10 متر با همکاری آقای مهندس گلشن انجام گردید

  ساخت اولین سه چرخه خورشیدی با استفاده از مواد بازیافتی , 5/6/1389:
این سه چرخه از ترکیب یک دستگاه سه چرخه و دو دستگاه دوچرخه و آهن آلات و صفحات خورشیدی و یک دستگاه الکتروموتور دی سی و یک صندلی ایستگاه مینی بوس که همه از محل بازیافت مواد جمع آوری شده است و یک دستگاه کنترل شارژر و یک عدد درایور کنترل سرعت ساخته شده است
  رونمایی از بزرگترین ساعت آفتابی در خاورمیانه , 31/3/1390:

این ساعت آفتابی امروز ساعت 10و 15 دقیقه صبح با آغاز فصل تابستان افتتاح گردید . این ساعت آفتابی از نوع افقی با شاخص عمودی ثابت به طول 31 متر و عرض 5/15 متر و ارتفاع شاخص 3 متر طراحی و در مدت یک ماه ساخته شده است . این ساعت آفتابی علاوه بر زمان ، 12 ماه سال را نیز نشان می دهد و از دقت بالایی برخوردار است . کلیه ارقام ساعت و خطوط ماه توسط گل های بسیار زیبا ودر مکانی بسیار زیبا و دیدنی پیاده سازی شده است. امسال خورشید در روز 31 خردادماه در ساعت 10 و 15 دقیقه و 21 ثانیه به نقطه‌ی اعتدال بهاری رسیده و فصل تابستان آغاز شد. در اين روز ساكنان اطراف عرض جغرافيايي 5/23 درجه شمالي، خورشيد را درست بالاي سر خود مي بينند. آغاز تابستان را انقلاب تابستاني  مي نامند. روز اول تابستان ، طولانيترين روز سال در نيمكره شمالي است. لازم به ذکر است در این روز در نیمکره جنوبی انقلاب زمستابی شروع میگردد و امروز طولانی ترین شب سال خود را خواهند داشت .

این ساعت توسط آقای مهندس سیدجلیل فداکار طراحی و با همکاری شرکت عمران و خدمات شهری کیش و آقایان مهندس آقازاده و مهندس علمدار و حمید چملی ساخته شده است . لازم بذکر است این چهارمین ساعت آفتابی در جزیره کیش است که توسط مهندس فداکار طراحی و ساخته شده است . ساعت آفتابی افقی با مرکزیت متغییر در اسکه تفریحی جدید ، ساعت آفتابی دیجیتال استوایی مستقر در کشتی یونانی و ساعت آفتابی افقی با مرکزیت متغییر که با استفاده از ماسه ساحل در ساحل نیلگون خلیج همیشه فارس ساخته شده است و از جذابیت های توریستی جزیره کیش می باشند. 


  ساخت اولین قایق خورشیدی کشور با استفاده از مواد بازیافتی , 10/2/1390:

اولین قایق خورشیدی کشور ساخته شده از بطری نوشابه قابل بازیافت به آب انداخته شد .

این قایق خورشیدی از 410 قوطی نوشابه بازیافتی به ابعاد 3 متر طول و 1.5 متر ساخته شده است . بطری های نوشابه بصورت 5*5 به هم بافته شده اند و بصورت دو بالشتک قابل شناور در زیر قایق قرار گرفته است .

سرعت قایق 3.5 کیلومتر بر ساعت و با توجه به طراحی آن از شناوری و تعادل خوبی برخوردار است . از چهار پنل خورشیدی جهت شارژ باتری ها و یک الکترو موتور دی سی به قدرت 350 وات و یک شافت و پروانه که بصورت مستقیم به الکتروموتور وصل است استفاده و نیروی محرکه لازم جهت حرکت را ایجاد میکند .

در ساخت این قایق بنیا نخبگان ، محققان و فرهیختگان جزیره کیش مساعدت فراوان نموده اند که جا دارد از زحمات ایشان قدردانی نمایم . در ساخت این قایق خانواده ام وبخصوص پسرم " دانیال " کمک فراوانی در انتخاب بطری های لازم از بین 1200 بطری نوشابه داشته اند .